Autor Wątek: Obibox  (Przeczytany 976 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Techminator

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 733
    • Zobacz profil
Obibox
« dnia: Październik 07, 2022, 09:00:26 »
Obibox

Polskie psychobilly próbuje w ostatnich latach nadrobić stracony czas i po płytach grup Robotix i The Kolt dostajemy niniejszym debiutancki album warszawskiego trio Obibox. Pojedyncze numery zespołu tu i ówdzie pojawiały się od jakiegoś czasu stąd ciekaw byłem jak zaprezentują się w większej dawce muzyki. Pierwsze podejście do płyty zakończyłem na jednorazowym przesłuchaniu i odłożyłem na półkę z nadzieja, że następnym razem zawarte tu 12 utworów bardziej mi się spodoba. I faktycznie, po paru dniach, za drugim podejściem zadziałało. Myślę, że te początkowe opory to po prostu wynik kołaczącej w głowie muzyki tuzów gatunku i faktu, że jakby nie było dość trudno zaskoczyć czymś w jakże wąskiej formule stylistycznej, jaką jest psychobilly.

A Obibok gra właśnie klasyczne, źródłowe psychobilly, gdzie wyznacznikiem są oczywiście dokonania Meteors i całej plejady ich naśladowców. Kapela daje radę, wplata różne ciekawe patenty i dba o różnorodność aranżacji, choć na pewno przydałoby się tu bardziej urozmaicić stronę wokalną. Na uwagę zasługują natomiast teksty piosenek opowiadające o ciemnej stronie miasta, nie zawsze do końca poważne, ale na pewno znacznie bardziej autentyczne niż choćby te z repertuaru The Kolt, opiewające klimaty Dzikiego Zachodu. Płyta zaczyna się fajnym psycho-surfowym  Zło z dźwiękami puzonu, dalej jest dobrze w rockabilly'owym  Dzikość serca i mrocznym  Miasto. Potem przeważnie też nieźle w takich numerach jak  Szybki i wściekły   za sprawa szybkiego, country'owego bitu,  Niekochane dziewczyny   znów z dźwiękami puzonu czy w dwóch ostatnich, przebojowych    Let's Go i  Psycho Attack Over Warsaw. To płyta, do której warto podejść bez uprzedzeń i dać się wciągnąć w ich mroczne rock'n'rollowe opowieści, a jeśli nie wciągnie za pierwszym razem, to za drugim na pewno.

Sopel

1. Zło
2. Dzikość serca
3. Miasto grzechu
4. Hot Rod Racing
5. Noc cudów
6. Szybki i wściekły
7. Złe sny
8. Psycho noc
9. Niekochane dziewczyny
10. Szybkie życie, szybka śmierć
11. Let's Go!
12. Psycho Attack Over Warsaw

Drums, Choir - Stefan
Double Bass - Gasik
Guitar - Przemek
Trombone - Andrzej Jarosiński
Vocals - Ola Markowska, Przemek

https://www.youtube.com/watch?v=ZFP1xYkA7zo
Hasta la vista, baby!