Autor Wątek: VARIOUS ARTISTS - TO PEJZAŻ MOJEJ ZIEMI [BEAT ORATORIO] (1973/2023)  (Przeczytany 253 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Techminator

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 733
    • Zobacz profil
VARIOUS ARTISTS

Jubileuszowa edycja oratorium młodzieżowego „To pejzaż mojej ziemi” wydana na czarnym CD. Oratorium napisane zostało w 1970 roku przez Marka Sewena, Adama Kreczmara i Jacka Hohensee. Pierwsze wydanie albumu ukazało się 50 lat temu w 1973 roku.
Do nagrania albumu kompozytor zaprosił plejadę gwiazd polskiej piosenki: Marka Grechutę, Skladów, Niemena, zespół Dwa Plus Jeden, Stana Borysa, Jerzego Grundwalda z zespołem En Face, Tadeusza Woźniaka, Andrzeja i Elizę.

Marek Sewen dał każdemu zaproszonemu artyście dużą swobodę, jeśli chodzi o aranżacje poszczególnych utworów. Słychać to choćby w „Wierzę drzewom”, które w opracowaniu Janusza Kępskiego stało się podniosłym songiem, mogącym uchodzić za rozgrzewkę przed „Jaskółką uwięzioną”. Podobnie jest z „Czy musisz odchodzić” Skaldów, które dzięki charakterystycznej partii wokalnej i elegijnemu akompaniamentowi organów Hammonda z powodzeniem mogłoby trafić na album „Od wschodu do zachodu słońca”. Nie inaczej jest z utworami Bractwa Kurkowego 1791, Tadeusza Woźniaka oraz Andrzeja i Elizy – ich autorskie spojrzenia na muzykę z pogranicza rocka i folku nadają charakter całej płycie. W kontrze do tych subtelnych piosenek stoi „Przecież nas wita” Grupy Niemen, będący ostatnim wspólnym nagraniem tego składu. Nagraniem symbolicznym, gdzie ekspresyjna część wokalna z kaskadami organów Hammonda, zawieszona stylistycznie w pół drogi między dokonaniami Niemen Enigmatic a Grupy Niemen, spotykała się z instrumentalną codą – okrutnie wyciszonym jazz-rockowym szaleństwem w stylistyce znanej później choćby z utworu „Na pierwszy ogień” SBB.

W ten sposób z kilkunastu zupełnie odmiennych od siebie elementów powstał album, którego siła poszczególnych składowych potrafi pozytywnie zaskoczyć. Obok „Na szkle malowane” Gärtner i Brylla, polska muzyka nie doczekała się podobnych projektów, zestawiających ze sobą artystów z różnych zespołów prezentujących kolejne części tej samej, rozbudowanej formy.

Kyrie
1. Bractwo Kurkowe 1791 - Witaj
2. Halina Żytkowiak - Słowa Jak Płótno
3. Marek Grechuta - Znajdziemy Sobie

Gloria
4. Czesław Niemen - Przecież Nas Wita
5. Jerzy Grunwald - Dokąd Płyną Rzeki

Credo
6. Stan Borys - Wierzę Drzewom
7. Mira Kubasińska - To Pejzaż Mojej Ziemi

Sanctus
8. Jerzy Grunwald - W Tych Pięknych Miastach
9. Dwa Plus Jeden - Dobra Jest Ta Godzina

Benedictus
10. Tadeusz Woźniak - Czego Nas Uczą
11. Bractwo Kurkowe 1791 - Niech Będzie Pochwalony

Agnus Dei
12. Andrzej I Eliza - Moje Słowa
13. Skaldowie - Czy Musisz Odchodzić

Ensemble - Breakout (tracks: 7), Grupa Niemen (tracks: 4), En Face (tracks: 5, 8), Wiem (tracks: 3)
Lyrics By - Adam Kreczmar (tracks: 1, 3, 6, 11, 13), Jacek Hohensee (tracks: 2, 4, 5, 7 to 10, 12)
Music By - Marek Sewen
Orchestra - Orkiestra Pod Dyr. R. Poznakowskiego, Orkiestra Pod Dyr. J. Kępskiego

https://www.youtube.com/watch?v=OSDT_FJKDsE
Hasta la vista, baby!