Autor Wątek: MAANAM - "UNIKATY" (2005)  (Przeczytany 1227 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Techminator

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 720
    • Zobacz profil
MAANAM - "UNIKATY" (2005)
« dnia: Kwiecień 09, 2023, 18:17:59 »
MAANAM

A jeśli chodzi o "unikaty", to faktycznie jest tu kilka rarytasów. Przede wszystkim - instrumentalne, pochodzące ze wspomnianej już Wielkiej majówki: Moja miłość jest szalona (z pięknym solem saksofonu Namysłowskiego) i Tango Domy Centrum (z frapującą wokalizą Kory). Mamy też zarejestrowane jeszcze przed sesją nagraniową debiutanckiej płyty Boskie Buenos (ta nieco spokojniejsza wersja pojawiła się jedynie na tonpressowskim singlu), Paradę nadzwyczaj wielkich słoni (będącą wcześniejszą wersją Parady słoni i róży z albumu O!) i Biegnij razem ze mną (dużo spokojniesze wykonanie niż to znane z pierwszej długogrającej płyty Maanamu). Jest też anglojęzyczna wersja Kocham Cię kochanie moje (I Love You, My Love, I Love You) wydane do tej pory jedynie na promocyjnej, winylowej składance Music From Poland At Midem ’84. Są tu także niepublikowane dotąd demówki nagrane specjalnie dla przedstawicieli wytwórni fonograficznej RCA (Lucciola i Break For Smokers, czyli Przerwa na papierosa z płyty Mental Cut). Jest też i najprawdziwszy skarb - zarejestrowane podczas koncertu AIDS "Tolerancja" w warszawskiej Sali Kongresowej w 1986 roku Jestem kobietą - utwór wykonany przez Korę solo, już po rozpadzie Maanamu w połowie lat osiemdziesiątych, z delikatnym, nieco jazzowym akompaniamentem Stanisława Sojki... Szkoda, że właśnie takich perełek na Unikatach nie ma więcej. Nie chce mi się jakoś wierzyć, że brak w radiowo-maanamowym archiwum podobnych rzeczy...

Niejako na otarcie łez otrzymujemy instrumentalną, nieco ostrzejszą wersję Celi, "bezprądowe" wykonanie Bez ciebie umieram (do tej pory dostępne jedynie na składance Wyłącz 220V. Akustyczne przeboje polskiego rocka vol.2) i zarejestrowane podczas próby w trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej bardzo fajne, akustyczne Zapatrzenie...

1. Boskie Buenos
2. Parada nadzwyczaj wielkich słoni
3. Biegnij razem ze mną
4. Moja miłość jest szalona
5. Tango domy centrum
6. I Love You, My Love, I Love You
7. Simple Story
8. Lucciola
9. Kreon
10. Break For Smokers
11. Jestem kobietą (Live)
12. Łóżko
13. Mówią, że miłość mieszka w niebie
14. Cela (instr.)
15. Bez ciebie umieram
16. Zapatrzenie

https://www.youtube.com/watch?v=kNNEF0l-F5s
Hasta la vista, baby!