Autor Wątek: MAANAM - "SINGLE" (2005)  (Przeczytany 1235 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Techminator

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 720
    • Zobacz profil
MAANAM - "SINGLE" (2005)
« dnia: Kwiecień 09, 2023, 18:21:25 »
MAANAM

Te Single to dość mylący tytuł. Choćby z tego powodu, że otwierające tę płytę dość surowo brzmiące Czemu więc uciekasz (pierwsza wersja Bluesa Kory) i Chcę ci powiedzieć coś, nigdy się na żadnym singlu Maanamu nie ukazały (nagrane zostały przez Marka Jackowskiego i Korę w studiu polskiego radia w Katowicach w 1979 roku, z akompaniamentem muzyków grupy Dżamble, a Czemu więc uciekasz, swą premierę płytową miało po przeszło dwudziestu latach na składankowej płycie Kory, Magiczne słowo sukces). Dalej trafiamy już na słynnego Hamleta - słynnego, bo to pierwszy, prawdziwy singel zespołu, wydany w 1979 przez specjalizujący się wtedy w tego typu "kontrowersyjnych" przedsięwzięciach Tonpress. Na stronie B tej płytki pojawiło się śpiewane przez Marka Jackowskiego Oprócz, którego na Singlach z Simple Story nie wiedzieć czemu, niestety, zabrakło! Szkoda.   Dalej mamy: Ta noc do innych niepodobna (wokalna wersja numeru Moja miłość jest szalona) i Och ten Hollywood, wydane na singlu w 1981 roku, a nagrane z myślą o filmie Wielka majówka Krzysztofa Rogulskiego.

Z tego samego roku pochodzą też tu obecne Cykady na cykladach (na drugiej stronie singla pojawiła się ballada 1984, dla której też niestety zabrakło miejsca w tym zestawie; co ciekawe, zarówno wspomniane wcześniej Oprócz jak i1984 można znaleźć na wydanej przez Intersonus w 1991 roku kompaktowej składance The Singles Collection), a potem jeszcze, między innymi, o rok późniejsze, instrumentalne Espana Forever (po raz pierwszy na płycie pojawiło się dopiero jedenaście lat później na składance Ballady), naturalnie Kocham Cię kochanie moje, ElektroSpiro kontra Zanzara, Jesteśmy ze stali, Twist, Kolekcjoner i nowsza, nagrana w 1997 roku wersja Hamleta, pierwszego singla Maanamu.

1. Czemu Więc Uciekasz (Blues Kory)   3:56
2. Chcę Ci Powiedzieć   2:39
3. Hamlet 1979   3:15
4. Ta Noc Do Innych Jest Niepodobna   6:01
5. Och, Ten Hollywood   3:44
6. Cykady Na Cykadach   3:00
7. Espana For Ever   4:29
8. Kocham Cię Kochanie Moje   4:52
9. Elektrospiro Kontra Zanzara   4:54
10. Jesteśmy Ze Stali   4:15
11. Ty - Nie Ty   4:06
12. Twist   3:18
13. Kolekcjoner   3:16
14. Jeśli Chcesz   2:32
15. Smycz   3:03
16. Hamlet 1997   2:42
17. Wolno Wolno Płyną Łodzie   3:47
18. To Mi Się Śni   3:12

https://www.youtube.com/watch?v=fisM0GTIDyQ
Hasta la vista, baby!