Autor Wątek: Zaczarowany Ołówek  (Przeczytany 797 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Techminator

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 924
    • Zobacz profil
Zaczarowany Ołówek
« dnia: Sierpnia 14, 2023, 22:34:59 »
Zaczarowany Ołówek

ZACZAROWANY OŁÓWEK powstał w lipcu 1986 roku w Stalowej Woli. Do 1990 roku zespół odbywał próby w piwnicach legendarnego Hotklubu (dzisiaj budynki KUL-u :) a następnie w prywatnych salach prób.
Premierowy, sceniczny set miał miejsce jesienią 1987 roku w rzeszowskim klubie „Pod Palmą” przed koncertem zespołu KULT. Zespół chętnie koncertował także w towarzystwie zespołów: Róże Europy, TZN Xenna, Program 3, Pancerne Rowery, Chłopcy z Placu Broni, Blockheads&Rockers, Stan Zvezda…
Zespół okazjonalnie odbywał również prywatne koncerty dla grona przyjaciół (głównie podczas alternatywnych sesji artystycznych głównie z udziałem Kaina Maya. W trakcie jednej z takich zamkniętych sesji, która miała miejsce w sali gimnastycznej liceum ogólnokształcącego, rozwścieczona grupa fanów zespołu na skutek niemożliwości wejścia na koncert zdemolowała zabezpieczenia oraz wybiła wszystkie szyby.
Zespół brał udział w festiwalach: TGB Rock, Jarocin’88, Poza Kontrolą’88 oraz w Zadymie’88. Występował także jako support podczas trasy koncertowej brytyjskiej formacji „Sleeping Dogs Wake”. Podczas festiwalu Jarocin’89 wieczorno-nocne „performance” muzyków nieomal nie doprowadziły do usunięcia z grona wykonawców. Po odbyciu wyznaczonej przez organizatorów kary (posprzątaniu hallu głównego i wejścia do Jarocińskiego Domu Kultury) zespół warunkowo dopuszczono do udziału, jednak bez możliwości koncertu na „Dużej Scenie”.
Zespół koncertował także na Litwie, Łotwie oraz Estonii. Po koncercie w Rydze w akcie beznamiętnej (prawdopodobnie ideologicznej) dywersji spalony został autobus, którym zespół podróżował. Razem z autobusem spłonęła znaczna część sprzętu muzycznego i koncertowego, co doprowadziło do zerwania trasy. Po serii przesłuchań przez radziecką milicję oraz służby bezpieczeństwa zespół z nakazem milczenia po dwóch tygodniach wrócił do kraju.
Oficjalnym powodem zawieszenia działalności w 1994 roku był wyjazd wokalisty oraz leadera zespołu poza granicę kraju. Na początku 2000 roku zespół powrócił do prób, które odbywały się z przerwami w sali „MIMOFON Records” na warszawskiej Sadybie. W tym czasie powstał materiał na płytę, ale jak dotąd nie doczekał się on studyjnej realizacji.

Utwory pochodzą z zarejestrowanej nielegalnie sesji nagraniowej, która odbyła z w nocy z 25 na 26 maja 1989 roku w składzie:
Rafał Maciąg - Voix, Liriques, Musique
Andrzej Mordasewicz - Guitars
Paweł Gielarek - Bass, TR 909
Beata Buschke - Analogs, Background vocals
Artur Kwiatkowski - Drums
Piotr Szczepański - Bass (live)

http://stilon-c60.blogspot.com/2009/06/zaczarowany-oowek-zapraszamy-was-do.html

...

Wiem
https://www.youtube.com/watch?v=VZPV4SHshXs

Zielone pola
https://www.youtube.com/watch?v=mF6_Iaj6H2w

y i Ja
https://www.youtube.com/watch?v=rE6Ose7izhY

...

ZACZAROWANY OŁÓWEK... czyli jeden z pierwszych polskich zespołów przyznających się do fascynacji muzyką rockabilly. Punk, rock'n'roll, rockabilly, big bit... to wszystko można znaleźć w repertuarze Zaczarowanego Ołówka, którego winylowy krążek pojawił się niedawno za sprawą wytwórni Zima.
Nagrania zawarte na płycie pochodzą z kasety nagranej w 1988 roku w Stalowej Woli w Hotklub Basement oraz z koncertu w Białymstoku w klubie GWINT zarejestrowanego w październik 1989 razem z Sleeping Dogs Wake (UK). Poddane lekkiemu studyjnemu liftingowi ładnie bronią się na płycie winylowej! Insert z wywiadem i fotami też obecny, a okładkę zaprojektował Prosiak! Płyta jest już dostępna w naszym sklepie.

Jest rok 1986. Komuna wciąż oddycha, ale nikt nie spodziewa się, że to jej agonia....
Młodzi i zbuntowani chłopcy ze Stalowej Woli postanawiają założyć zespół. Historia jakich wiele, można rzec. Tym razem, jednak, jest trochę inaczej. Zespół postanawia iść swoją muzyczną drogą, inną niż obowiązujące trendy. Ich muzyka, którą sami nazywali psychobilly to mieszanka punk rocka, rockabilly, rock'n'rolla i nie wiadomo czego jeszcze. Wynikała z fascynacji “bandyckim” rock'n'rollem i subkulturą bitników.
Wydali kasetę demo, zaistnieli dwa razy w Jarocinie, na Poza Kontrolą, zagrali kilkadziesiąt koncertów w Polsce i za granicą, zdobywając status lokalnej gwiazdy. Stali się muzycznym fenomenem...

https://www.jimmyjazz.pl/Prehistoria-polskiego-rockabilly-czyli-Zaczarowany-Olowek-na-winylu-news-pol-1485018993.html

https://youtu.be/7WFTjxC2emU

https://youtu.be/wTQIG6ksvGw

https://youtu.be/EwTm-Wug5-Y

HOTKLUB: https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=293
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2023, 22:07:16 wysłana przez Techminator »
Hasta la vista, baby!