Autor Wątek: CZESŁAW NIEMEN - DZIWNY JEST TEN ŚWIAT (1967/2023)  (Przeczytany 1120 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Techminator

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 723
    • Zobacz profil
CZESŁAW NIEMEN - DZIWNY JEST TEN ŚWIAT (1967/2023)
« dnia: Październik 14, 2023, 20:59:33 »
CZESŁAW NIEMEN

„Dziwny jest ten świat” to album wydany w jubileuszowym cyklu „Limited edition SACD Hybrid”.

Pierwszy raz w Polsce klasyka polskiej muzyki rozrywkowej ukazuje się na nośniku SACD. Cykl zawiera najważniejsze płyty z katalogu Polskich Nagrań, które zostały na nowo zremasterowane i wydane z niespotykaną dotąd starannością w formacie SACD. Wybór tego formatu jest ukłonem w stronę audiofilów.

Reedycja najważniejszych płyt w formacie SACD, ze względu na dostępność archiwów Polskich Nagrań w postaci analogowych taśm matek, jest naturalnym wyborem umożliwiającym najdoskonalsze zbliżenie się albumów do analogowego oryginału wynosząc je na niespotykany dotąd na polskim rynku muzycznym poziom.
W celu zapewnienia pełnej zgodności ze standardowymi odtwarzaczami płyt CD, niniejszy seria SACD została wykonana jako hybrydowa i zawiera dodatkową warstwę danych w formacie CD Audio, czytaną przez wszystkie odtwarzacze CD. Częstotliwość próbkowania strumienia danych DSD wykorzystywanego na płytach SACD jest 64 razy wyższa niż na płycie audio CD i wynosi 2,824MHz.

„Dziwny jest ten świat” to bez żadnej przesady najważniejszy album nie tylko w karierze Czesława Niemena, ale w ogóle w historii polskiego rocka. To na nim jego autor stał się twórczą indywidualnością i nikt nigdy wcześniej tak w Polsce nie brzmiał. To tytułowy song z tej płyty wybrzmiał 23 czerwca 1967 podczas festiwalu w Opolu. Niemen poprzedził go słowami: „Proszę państwa, chciałem jeszcze sprostować, że akompaniuje zespół Akwarele. I prosić pana inżyniera o wzmocnienie jeszcze mikrofonu. Ja sam będę się miksował”. Cała Polska wtedy usłyszała, jak dzieje się historia. W 1968 roku „Dziwny jest ten świat” został uhonorowany pierwszą w historii polskiej fonografii złotą płytą.

Od pierwszych taktów wiem - będę kontent!
Najnowszy master daje to czego oczekiwałem po płycie z lat 60. A oczekiwałem przede wszystkim ciepła analogu (mimo że słucham "0' i "1'). Wokal pełen barw (nie ma sybilantów) i o dużym wolumenie jest bardziej wyrównany z tłem instrumentalnym (naturalność i alikwoty na bogato, posłuchajcie fortepianu to będziecie wiedzieć o czym piszę) niż w poprzednich wersjach. "Wspomnienie"... ależ klimat!
Uwielbiam tę wersję SACD, mimo że słucham warstwy CD...
Brawo Szanowny Panie inżynierze Lipiński!

Wojciech Pszoniak

..::TRACK-LIST::..

1. Gdzie to jest
2. Nigdy się nie dowiesz
3. Ten los, zły los
4. Coś, co kocham najwięcej
5. Wspomnienie
6. Nie wstawaj lewą nogą
7. Dziwny jest ten świat
8. Jeszcze swój egzamin zdasz
9. Chciałbym cofnąć czas
10. Pamiętam ten dzień
11. Nie dla mnie taka dziewczyna
12. Chyba że mnie pocałujesz

Nagrania dodatkowe:
13. Jaki kolor wybrać chcesz
14. Proszę, przebacz
15. Domek bez adresu

..::OBSADA::..

Vocals, Piano, Organ - Czesław Niemen
Piano, Organ - Marian Zimiński
Guitar - Tomasz Jaśkiewicz
Drums - Tomasz Butowtt

https://www.youtube.com/watch?v=wTjLZwpmufw
Hasta la vista, baby!