Autor Wątek: DŻEM - CEGŁA (1985/2023)  (Przeczytany 39 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Techminator

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
DŻEM - CEGŁA (1985/2023)
« dnia: Listopad 19, 2023, 23:24:48 »
DŻEM


Edycja pierwszego studyjnego albumu zespołu Dżem - „Cegła” (SACD Hybrid) wydana w limitowanym nakładzie, w cyklu „Polskie Nagrania catalogue selections”. Jest to pierwsza w Polsce edycja tej płyty zrealizowana w formacie SACD (Super Audio Compact Disc).
Pierwszy raz w Polsce klasyka polskiej muzyki rozrywkowej ukazuje się na nośniku SACD. Cykl zawiera najważniejsze płyty z katalogu Polskich Nagrań, które zostały na nowo zremasterowane i wydane z niespotykaną dotąd starannością w formacie SACD. Wybór tego formatu jest ukłonem w stronę audiofilów.

Reedycja najważniejszych płyt w formacie SACD, ze względu na dostępność archiwów Polskich Nagrań w postaci analogowych taśm matek, jest naturalnym wyborem umożliwiającym najdoskonalsze zbliżenie się albumów do analogowego oryginału wynosząc je na niespotykany dotąd na polskim rynku muzycznym poziom.

W celu zapewnienia pełnej zgodności ze standardowymi odtwarzaczami płyt CD, niniejszy seria SACD została wykonana jako hybrydowa i zawiera dodatkową warstwę danych w formacie CD Audio, czytaną przez wszystkie odtwarzacze CD. Częstotliwość próbkowania strumienia danych DSD wykorzystywanego na płytach SACD jest 64 razy wyższa niż na płycie audio CD i wynosi 2,824MHz.

Album „Cegła” to fonograficzny i studyjny debiut grupy Dżem. Premierę miał w październiku 1985. Jest uznawany za jedną z najważniejszych polskich płyt roku 1985 i w ogóle lat 80. To prawdziwe greatest hits zespołu Dżem, pełne piosenek granych i słuchanych do dziś. Zawiera utwory m.in.: "Whisky", "Czerwony jak cegła", "Oh, Słodka", "Powiał boczny wiatr", "Nieudany skok", "Kim jestem – jestem sobie".

Album „Cegła” zaprezentował wszechstronność zespołu i niepodrabialną wokalną ekspresję Riedla w pełnej krasie i wywindował Dżem do absolutnej ekstraklasy polskiego rocka.

..::TRACK-LIST::..

1. Czerwony Jak Cegła 5:12
2. Whisky 5:08
3. Nieudany Skok 3:50
4. Ballada O Dziwnym Malarzu 6:12
5. Jesiony 4:58
6. Powiał Boczny Wiatr 3:46
7. Kim Jestem – Jestem Sobie 4:07
8. Oh, Słodka 8:09

..::OBSADA::..

Bass Guitar - Beno Otręba
Drums - Michał Giercuszkiewicz
Guitar - Adam Otręba, Jerzy Styczyński
Guitar [Slide, Guest] - Leszek Winder (tracks: 1, 3, 5)
Organ [Hammond, Guest] - Rafał Rękosiewicz (tracks: 4, 5)
Piano, Piano [Rhodes] - Paweł Berger
Vocals [Guest] - Jerzy 'Jorgos' Skolias (tracks: A1 to A3)
Vocals, Harmonica - Ryszard Riedel

https://www.youtube.com/watch?v=uAtZNHoOFiY
Hasta la vista, baby!